You are here

Error message

  • Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in eval() (line 9 of /users/0014/ladakhiman/www/rk.com/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in eval() (line 7 of /users/0014/ladakhiman/www/rk.com/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in eval() (line 9 of /users/0014/ladakhiman/www/rk.com/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in eval() (line 6 of /users/0014/ladakhiman/www/rk.com/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).

Dhasa - stolica na obczyźnie

Tybetańczycy mówią "Dhasa" albo "Little Lhasa". Tak nazywają położoną w północnych Indiach, niewielką wioskę: McLeod Ganj. Mówią "Dhasa", bo McLeod Ganj znane jest powszechnie jako Dharamsala, która w rzeczywistości jest położonym kilkaset metrów niżej, u podnóża Himalajów, hinduskim miasteczkiem. Mówią "Dhasa" i "Mała Lhasa", bo w McLeod Ganj mieszka Dalai Lama oraz wielu uchodźców tybetańskich, tu również swoją siedzibę ma Tybetański Rząd Emigracyjny.

W "Małej Lhasie" spędziłem pięć miesięcy – od października 2004 do marca 2005 – poznając Tybetańczyków, ich kulturę i religię. Fotografowałem raczej mało. Dlaczego? – Wielu z moich przyjaciół obawiało się fotografii. Hmm... Nie. Nie dlatego, że fotografie wyciągają ducha, ani nie z obawy przed złym duchem drzemiącym w kamerze. Po prostu dlatego, że wielu z nich chce wrócić do domu, do Tybetu. Dla większości, jedyna droga wiedzie przez góry, przez nielegalnie przekraczaną granicę. Gdy dotrą do swojej wioski, będą bezpieczni, jeśli wytłumaczą policji swoją długą nieobecność... jeśli policja nie udowodni im, że kiedykolwiek byli na terenie Indii...

Zobacz też galerię "Kora".

następne zdjęcie >>

<< poprzednie zdjęcie

wszystkie zdjęcia

Palden Gyatso. Tybetańczyk, który za swoje przekonania spędził w chińskich więzieniach ponad 30 lat. Autor słynnej książki

Palden Gyatso.
fot.: © Radek Kucharski

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer