wyprawy autorskie

Dodane przez Radek - śr., 06/06/2018 - 21:51

W oparciu o wiedzę o odwiedzonych regionach oraz o doświadczenia nabyte w podróży – przede wszystkim podczas moich górskich wędrówek, – przygotowałem kilka autorskich programów wypraw. Od kilku lat realizuję je wspólnie z Biurem turystyki górskiej Exploruj.pl. Prowadzimy wyjazdy w małych grupach. Starannie przygotowujemy programy ze szczególną dbałością o bezpieczeństwo, poświęcając dużą uwagę aklimatyzacji wysokościowej. Starannie też dobieramy partnerów miejscowych – pracujemy ze sprawdzonymi, doświadczonymi kontrahentami. Uważamy, że to priorytety.

Większość naszych wyjazdów to dość trudne trekkingi, często prowadzone w dzikich zakątkach Himalajów. Pracując wspólnie od 2013 roku, przeżyliśmy z naszymi klientami dziesiątki dobrych przygód i przewędrowaliśmy setki kilometrów. Na 2018 rok zaplanowanych jest sześć wyjazdów mojego autorstwa:

 • letnie trekkingi w Ladakhu (Himalaje Indii):
  • Markha: ukryta dolina Himalajów - lipiec 2019 r. (19 dni w tym 8 dni trekkingu) Najłatwiejszy spośród organizowanych przez nas treków w Ladakhu.
   Najpierw polecimy przez Delhi do Leh. Tam spędzimy trzy dni aklimatyzując się, spacerując i zwiedzając. Trek zaczniemy u ujścia Markhi do rzeki Zaskar (Zanskar). Idąc wzdłuż doliny stopniowo będziemy nabierać wysokości aż dotrzemy w okolice sześciotysięcznika Kang Yaze i pięknego, wysokiego biwaku na pastwisku Nyimaling. Stąd roztacza się piękny widok na pasmo Stok. Z Nyimaling przejdziemy przez wysoką przełęcz Gongmaru (ok. 5287m), a pod koniec trekkingu przez kolejną przełęcz dotrzemy do wsi Hemis, w której znajduje się najważniejszy klasztor Ladakhu. Po zakończeniu wędrówki i krótkim odpoczynku w Leh ruszymy wynajętymi samochodami w podróż przez główną grań Wysokich Himalajów do stolicy Kaszmiru - Śrinagaru. Tam spędzimy niespełna dwa dni na zwiedzaniu cudownych ogrodów i meczetów oraz odpoczynku, a następnie przelecimy do Delhi i dalej do Europy. Szczegóły na stronie Exploruj.pl.
   Nie można wyświetlić zdjęcia: R-Kucharski_Ladakh_2013-05-23_0602_0616-2.jpg
   Zachęcam do obejrzenia prezentacji zdjęć, z których część została wykonana na szlaku, którym pójdziemy.

  • Stok Kangri - lipiec i sierpień 2018, lato 2019 r. (19 dni w tym 8 dni trekkingu) Stok Kangri to położony w pobliży stolicy Ladakhu - Leh sześciotysięcznik. Wejście na ten szczyt nie wymaga umiejętności wspinaczkowych. Do Leh (ok. 3500 m n.p.m.) dostaniemy się samolotem. Przed rozpoczęciem trekkingu spędzimy prawie 4 pełne dni na spacerach i wędrówkach aklimatyzacyjnych w Środkowym Ladakhu (w okolicach Leh). Trekking rozpoczniemy u ujścia Markhi do Zaskaru (Zanskaru). Stopniowo będziemy nabierać wysokości. Zanim dotrzemy do obozu pod Stok Kangri pokonamy dwie, prawie pięciotysięczne przełęcze, co powinno umożliwić nam właściwą aklimatyzację. Zaatakujemy szczyt. Po - mamy nadzieję - zdobyciu Stok Kangri zejdziemy nietrudnym szlakiem prosto w stronę doliny Indusu i Leh, do wsi Stok. Po zakończeniu wędrówki odpoczniemy trochę w Leh, a następnie ruszymy wynajętymi samochodami przez główną grań Wysokich Himalajów do stolicy Kaszmiru - Śrinagaru. Tam spędzimy niespełna dwa dni na zwiedzaniu cudownych ogrodów i meczetów oraz odpoczynku, a następnie przelecimy do Delhi i dalej do Europy. Szczegóły na stronie Exploruj.pl.

  • Z Padam do Lamajuru przez przełęcz Kandźi - wrzesień 2019 r. (23 dni w tym 11 dni trekkingu) Padam (Padum) to stolica położonego w południowym Ladakhu regionu Zaskar (Zanskar). Lamajuru (Lamayuru) to wieś ponad doliną Indusu, na odwiecznym szlaku między Śrinagarem a Leh, w której znajduje się jeden z najsłynniejszych ladakhijskich klasztorów. Pomiędzy Padam i Lamajuru prowadzi jeden z najpopularniejszych szlaków w Ladakhu, przez wieś Lingszet (Lingshed) i przełęcz Sengge ale tamtędy poprowadzono drogę, którą poruszają się samochody. Pójdziemy szlakiem alternatywnym uciekając z drogi do dzikiej doliny rzeki Oma, przez malowniczą wieś Dibiling oraz wysoką, dość trudną ale wspaniałą widokowo przełęcz Kandźi (Kanji La). To długi i dość trudny ale dający dużo satysfakcji trekking.
   Nie można wyświetlić zdjęcia: R-Kucharski_Ladakh_2016_08_21_0658.jpg
   Przed trekkingiem przelecimy z Delhi do Śrinagaru. Tu rozpoczniemy przejazd przez główną grań Wysokich Himalajów, a następnie wzdłuż ich grzbietu do Zaskaru. Po drodze będziemy trochę zwiedzać, trochę spacerować by zyskać niezbędną nam aklimatyzację. Po trekkingu pojedziemy do stolicy Ladakhu - Leh, skąd po krótkim odpoczynku przelecimy do Delhi i dalej do Europy. Szczegóły na stronie Exploruj.pl. Zachęcam do obejrzenia prezentacji zdjęć, z których większość została wykonana podczas wędrówki dokładnie tym szlakiem.

  • Samsara: przez Himalaje Ladakhu - wrzesień 2020 r. (23 dni w tym 10 dni trekkingu) To dziki, piękny widokowo i ciekawy kulturowo trekking do Zaskaru (Zanksaru). Pójdziemy alternatywnym w stosunku do klasycznego szlaku Darcza-Padam (Darcha-Padum), wzdłuż którego w dużej mierze zbudowano już drogę.
   Nie można wyświetlić zdjęcia: R-Kucharski_Ladakh_2014_09_20_0467_400x260.jpg
   Na początku wyjazdu przelecimy z Delhi do stolicy Ladakhu, Leh. Tu kilka dni spędzimy na zwiedzaniu okolicy, spacerach i niezbędnej aklimatyzacji. Kolejny etap to przejazd fragmentem drogi prowadzącej z Leh do Manali, przez wysokogórskie szerokie doliny i wysokie przełęcze, aż w okolice Serczu (Serchu), prawie pod przełęcz Baralacza (Baralacha). Wędrować będziemy wzdłuż doliny Tsarab Czu (Tsarab Chu) - wysokimi trawersami, przekraczając kolejne grzbiety, pokonując pokaźne jej dopływy. Dalej opuścimy na trochę Tsarab by pokonać kilka około pięciotysięcznych przełęczy i znów wrócić do tej samej doliny - to obejście konieczne jest by ominąć wąski, stromościenny jej odcinek. Dojdziemy do Puktalu (Phukthal Gompa) - najbardziej niesamowicie położonego klasztoru Zaskaru (Zanskaru). Stąd wędrując przez wsie dotrzemy do Padam (Padum) - głównej osady tej części Ladakhu. Po trekkingu wynajętymi samochodami przejedziemy wzdłuż głównej grani Wysokich Himalajów do Kargilu, następnie pokonamy przełęcz Zodźi (Zoji La) i przedostaniemy się do Śrinagaru - stolicy Kaszmiru. Stąd, po krótkim odpoczynku i małym zwiedzaniu, przelecimy do Delhi i dalej do Europy. Szczegóły na stronie Exploruj.pl. Trochę zdjęć z "Samsary 2014" jest na mojej stronie na FaceBook'u oraz w fotoblogu. Moje przygody na szlaku, który częściowo pokrywa się z trasą tego trekkingu opisałem w tym artykule, który ukazał się wcześniej w Magazynie "Taternik".

  Zachęcam do przeczytania opublikowanych na moim blogu porad dotyczących wyboru wyjazdu do Ladakhu. Od 2015 roku nasze programy się nie zmieniły więc uwagi te są aktualne. Przydatne mogą też być notatki, które opublikowałem po kolejnym ladakhijskim sezonie.
 • Oprócz wyjazdów do Ladakhu w sezonie letnim, na styczeń 2019 roku planujemy zimową wyprawę:
  • Zaskar – Lodowym szlakiem Ladakhu
   Celem jest pokonanie lodowego szlaku po zamarzniętej rzece Zaskar (Zanskar), czyli słynnego Czadar Treku (Chadar Trek). To prawdopodobnie najpoważniejsza zimowa przygoda w Himalajach dostępna górskim wędrowcom!
   Nie można wyświetlić zdjęcia: R-Kucharski_Ladakh_2015-01-08_0331_0331_400x260px.jpg
   Wyjazd potrwa 18 dni, startujemy 11-go stycznia 2018 r. Szczegóły na stronach Exploruj.pl.
 • Himalaje Nepalu:
  • Gokyo Ri i Rendźo La: Podniebnym szlakiem Himalajów – od 12 listopada do 2 grudnia 2018 r. (21 dni w tym 14 dni trekkingu)
   Rejon Everestu w Nepalu, słynne Khumbu, daje dużo więcej możliwości wędrówkowych niż najpopularniejszy szlak do EBC (Everest Base Camp) i na szczyt Kala Pattar. Przez dużą część tego treku będziemy omijać główną drogę. Oczywiście nie przegapimy największych atrakcji! Zobaczymy cztery ośmiotysięczniki: Mount Everest, Lhotse, Makalu, Cho Oyu.
   Nie można wyświetlić zdjęcia: R-Kucharski_Nepal_2016_11_08_0627.jpg
   Spojrzymy na uchodzącą za najpiękniejszą górę Himalajów – Ama Dablam oraz niewiele ustępującą jej urodą Pumori. Odwiedzimy między innymi słynne Namche Bazaar oraz klasztor w Pangboche. Podejdziemy do bazy wspinaczkowej pod Ama Dablam i na grzbiet powyżej, skąd ostre granie i pionowe ściany są na wyciągnięcie ręki.
   Nie można wyświetlić zdjęcia: R-Kucharski_Nepal_2016_11_08_0579.jpg
   Wejdziemy na Gokyo Ri (ok. 5357 m n.p.m.), który atrakcyjnością widoków na pewno nie ustępuje okolicom EBC.
   Nie można wyświetlić zdjęcia: R-Kucharski_Nepal_2016_11_17_1829.jpg
   Przejdziemy przez trudną, rewelacyjną widokowa przełęcz Rendźo (Renjo La, ok. 5410 m n.p.m.).
   Nie można wyświetlić zdjęcia: R-Kucharski_Nepal_2016_11_19_2254.jpg
   Jedziemy w świetnym pogodowo, a więc i widokowo czasie. Start z Polski 12–go listopada, powrót 2–go grudnia. Szczegóły na stronie Exploruj.pl.
  • Langtang, Ćitwan i rafting po rzece Trisuli
   Langtang to nieco mniej popularny niż rejon Everstu czy Annapurny region Nepalu. Mniej popularny, a więc trochę mniej tu trekerów, a lokalne miejscowości w większym stopniu zachowały swój wioskowy charakter. Mniej popularny ale nie mniej spektakularny. Trekking tu jest na pewno łatwiejszy niż choćby w rejonie Everstu, lepsza jest tu aklimatyzacja, więc region świetnie nadaje się również dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z Himalajami.
   Nie można wyświetlić zdjęcia: R-Kucharski_Nepal_2016-04-14_0331_0331_size400x260px.jpg
   W Langtangu byłem krótko wiosną 2016 r. Mam wielki niedosyt!
   Mnogość górskich rzek w Nepalu stwarza rewelacyjne warunki do uprawiania górskich sportów wodnych. Rzeka Trisuli świetnie nadaje się również dla tych, którzy nie spływali dotąd pontonem rwącą rzeką. Niektóre miejsca dostarczą niezapomnianych wrażeń, na niektórych przyjemnie się zrelaksujemy.
   Ćitwan (Chitwan National Park) to wpisany na listę UNESCO leśny park narodowy, w którym mamy wielką szansę zobaczyć m.in. dzikie nosorożce, krokodyle i sporo ciekawych ptaków.
   Nie można wyświetlić zdjęcia: R-Kucharski_Indie-Nepal_2013-11-18_0330_0431_size400x260px.jpg
   Po powrocie do Katmandu zobaczymy kilka najważniejszych zabytków i trochę pojeździmy na rowerach. Jedziemy w marcu 2019 r. Wyjazd trwa 18 dni w tym 8 dni spędzimy wędrując. Gotowi na przygodę! Szczegóły na stronach Exploruj.

Oprócz powyższych wyjazdów w Exploruj.pl prowadzę niektóre trekkingi do Nepalu, w szczególności wyjazdy w rejon Everestu i Annapurny. Jeśli chcesz jechać ze mną, to zachęcam do spojrzenia na listę wyjazdów, które poprowadzę oraz na mój kalendarz wypraw.