Blog

Kev Reynolds, wybitny autor przewodników

Submitted by Radek on Tue, 12/14/2021 - 23:46

W ostatni weekend dotarły do mnie wieści o śmierci mojego mentora, nauczyciela i Guru. Kev Reynolds był wybitnym autorem przewodników górskich, osobą cenioną przez innych piszących i przez czytelników, których inspirował i prowadził, na których – jestem pewien – będzie miał wpływ jeszcze przez wiele, wiele lat. Dla mnie jest osobą, która miała największy wpływ na to, co robię od ponad 10 lat.

Nimsdai Purja "Poza możliwe" - książka w moim przekładzie

Submitted by Radek on Sat, 10/16/2021 - 09:21

Kiedy Nirmal „Nimsdai” Purja stanął na wierzchołku Sziszapangmy, kończąc kolekcjonowanie szczytów Korony Himalajów i Karakorum zaledwie nieco ponad sześć miesięcy po tym, jak zdobył pierwszą górę z czternastu, miałem krótką przerwę między dwiema wędrówkami pod Everest. (...)

Nims ponownie pojawił się w centrum zainteresowania mediów – nie tylko tych górskich – na początku tego roku. 16 stycznia 2021 roku, wraz z dziewięcioma innymi Nepalczykami, stanął na wierzchołku K2, dokonując historycznego, pierwszego wejścia na ten szczyt zimą. (...)

Mniej więcej w tamtym czasie zaproponowano mi, bym przetłumaczył książkę Nimsa „Beyond Possible” (...) Lepszej okazji do spotkania z Nimsem i jego historią mieć nie mogłem. Wkrótce zabrałem się do pracy, a efekt jej – a przede wszystkim pracy autora – wyczytać można z polskiej edycji książki wydanej przez wydawnictwo Bezdroża: „Poza możliwe. Jeden żołnierz, czternaście szczytów – moje życie w strefie śmierci”

Górskie panoramy w Rejonie Everestu

Submitted by Radek on Tue, 07/06/2021 - 09:18
Jakie szczyty można zobaczyć podczas trekkingów w Rejonie Everestu? – Pozaznaczałem je na szeregu swoich zdjęć, by łatwo można było je rozpoznać!
Nie można wczytać tego zdjęcia. Kliknij.

Dolina Dudh Koshi z wznoszącymi się nad nią szczytami Mt. Everestu, Lhotse i Ama Dablam
© Radek Kucharski


Zimowe wędrowanie po Ladakhu

Submitted by Radek on Mon, 04/20/2020 - 00:10

Zbliżająca się dziesiąta rocznica mojej pierwszej wizyty w Ladakhu, wydała mi się dobrym pretekstem, by sprawdzić, jak region wygląda zimą. Chciałem wiedzieć, czy i co da się tam o tej porze roku zrobić. Dziś, po dwóch zimowych wizytach chciałbym wędrować po Ladakhu zimą kolejny raz.

Trekkingi w Zanskarze

Submitted by Radek on Sat, 07/20/2019 - 11:14

Do lub z Zanskaru, przez Góry Zanskar wędrujemy na dwóch wyjazdach, które współorganizuję z Exploruj.pl. Oba trekkingi są wymagające. Oba łączą spotkanie z miejscową ludnością, ich wioskami i ich kulturą, z kilku dniami spędzonymi na przejściu przez dzikie zakątki, podczas których zwykle nikogo nie spotykamy. Każdy z tych wyjazdów to nie trekking w kolejnych górach, ale przygoda, którą zapamiętacie pewnie na zawsze.

W co ostatnio pakuję swój bagaż, czyli o moich nowych torbach ORTLIEB

Submitted by Radek on Fri, 12/28/2018 - 23:20
W tym roku używałem kilku nowych elementów mojego wyposażenia podróżnego. Wśród sprzętu, który miałem okazje przetestować, były torby podróżne niemieckiej firmy ORTLIEB. Firma specjalizuje się w produkcji sakw rowerowych oraz toreb i akcesoriów podróżniczych, wykonanych z wodoodpornych i wysoce odpornych na przetarcie materiałów. Jeśli dodamy, że produkty wykonywane są w Niemczech, a co ważniejsze, Ortlieb daje na nie 5‐letnią gwarancję, to możemy się spodziewać sprzętu wysokiej jakości.

Gokyo Ri i Rendźo La, czyli trzy razy 5000m w Khumbu pod Everestem

Submitted by Radek on Fri, 12/08/2017 - 15:51
W ostatni weekend wróciłem z Nepalu, gdzie prowadziłem trekking w Rejonie Everestu. Tym razem nie była to wędrówka głównym szlakiem w okolice Bazy EBC i na szczyt Kala Pattar, a nowa propozycja mojego autorstwa. Cieszę się, że zebrali się chętni na ten wyjazd i że udało się ten pomysł zrealizować – wyjazd dowodzi, że założenia, które przyjąłem przy jego przygotowaniu, są słuszne.