Od 2000 roku regularnie jeżdżę do Azji Południowej. Napisałem dwa przewodniki trekkingowe po Himalajach. Pracuję jako lider na trekkingowych wyprawach górskich, pilot wycieczek objazdowych, trampingów i wycieczek przyrodniczych.
Z wykształcenia jestem geografem, z zamiłowania podróżnikiem i fotografem. Uwielbiam wędrować.
Przez lata, do roku 2009, zawodowo zajmowałem się mapami cyfrowymi. Okresy dość intensywnej pracy w biurze przeplatałem z wielomiesięcznymi podróżami. Uporczywie wracałem do Indii i Nepalu, do których dwukrotnie dotarłem drogą lądową. Sporo wędrowałem po Himalajach Nepalu i Indii, Karakorum, górach Iranu oraz Skandynawii; trochę żeglowałem.
Podróże, które odbyłem nie nasyciły mnie. Wciąż marzę i planuję kolejne. Ciągnie mnie zarówno w miejsca dość dobrze mi znane, jak i te, w których nigdy jeszcze nie byłem. Jedna podróż jest inspiracją do kolejnej.
Z podróży bierze się wiedza i doświadczenie. Wiedza o regionie i jego mieszkańcach, ale i wiedza o samym sobie. Z niej z kolei oraz z doświadczenia sytuacji niecodziennych, nowych, które są stałymi elementami podróży, biorą się umiejętności.
Mam chęć dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniami i umiejętnościami zdobytymi w czasie podróży. Od 2010 roku robię to pracując jako pilot wycieczek – czyli, innymi słowy: lider podróży i przewodnik. Pomagam innym odkrywać miejsca i społeczności, które mnie zafascynowały i nie przestają interesować i inspirować.
Przede wszystkim prowadzę trekkingi w Himalajach. Wśród, regionów, w które jeżdżę, Ladakh – położony w północno-zachodnich Indiach – zajmuje szczególne miejsce. Wracam do niego chyba najchętniej, a część wyjazdów, które tu prowadzę odbywa się wedle moich autorskich pomysłów. Oprócz tego jeżdżę sporo w Himalaje Nepalu, w ostatnich latach wielokrotnie pod Everest.
Sporo poprowadziłem też wyjazdów trampingowych do Indii i Nepalu. Na takich wyjazdach podróżujemy lokalnymi środkami transportu, sporo spacerujemy; staramy się nie tylko podglądać lokalnych mieszkańców i ich życie, ale przede wszystkim spotykać się z nimi; próbujemy oglądać świat z bliska, poznawać go wszystkimi zmysłami i poznawać różne jego aspekty. Oczywiście oglądamy również zabytki – te najsłynniejsze, ale staram się wyszukiwać również te mniej znane, nie mniej interesujące.
W Europie najchętniej wracam do Skandynawii. Bywam regularnie w Norwegii, która była celem mojego pierwszego, dość poważnego, samotnego wyjazdu trekkingowego, wiele lat temu. Wielokrotnie byłem na Islandii, gdzie przez 6 kolejnych lat prowadziłem przyrodnicze wycieczki objazdowe. Ta wyspa fascynuje mnie z wielu powodów!
Pisanie jest dla mnie ważne od bardzo dawna. Na studiach współtworzyłem Magazyn geograficzno-podróżniczy GEOZETA, który przez pewien czas dostępny był w całej Polsce jako nieregularnik ukazujący się 3-4 razy w roku. W 2012 roku udało mi się zrealizować marzenie wydania przewodnika po Ladakhu, który ukazał się nakładem Cicerone Press, w Anglii. Pod koniec 2018 roku, nakładem tego samego wydawnictwa, ukazał się mój przewodnik trekkingowy po Rejonie Everestu.
Czasami mówię, że jestem szczęściarzem, który wykonuje dwa najfajniejsze zawody na świecie!
Warszawa, czerwiec 2018
(zaktualizowano w czerwcu 2019)
- Przejdź do:
- listy wyjazdów prywatnych, które zaliczam do najważniejszych;
- informacji o najbliższych wyjazdach, na które można ze mną pojechać oraz terminarz wyjazdów;
- autorskich programów wypraw, czyli informacji o wyjazdach, które zaplanowałem i które poprowadzę.
- Moje inne strony w sieci:
- Ladakh.pl – strona poświęcona Ladakhowi (w języku angielskim);
- Born2Trek.com – moja strona domowa w języku angielskim.
- Moje strony w portalach społecznościowych (social media):
- FaceBook - profil podróżniczy;
- Twitter - profil podróżniczy;
- Google Plus;
- FaceBook - moje fotografie;
- moje zdjęcia w portalu fotograficznym Photocrowd;
- moje zdjęcia w portalu fotograficznym 500px;
- mój profil w Vimeo – prezentacje fotografii;
- mój kanał YouTube;
- FaceBook - Ladakh.pl: strona poświęcona Ladakhowi;
- Twitter - profil poświęcony Ladakhowi.