najważniejsze podróże

Submitted by Radek on Tue, 06/20/2017 - 22:24
Tu znajdują się krótkie informacje o najważniejszych moich prywatnych podróżach. Lista wycieczek i wypraw, które poprowadziłem jako pilot oraz lista wyjazdów, które poprowadzę znajdują się w innej części serwisu.

kwiecień 2017 Langtang
Druga, krótka wizyta w Langtangu przyniosła mnóstwo wrażeń i radości wędrowania w nieco bardziej "dzikim", a w każdym razie rzadziej odwiedzanym, zakątku Himalajów Nepalu. Na pewno będę tam wracał!

Nie można wyświetlić zdjęcia: R-Kucharski_Nepal_2017_04_16_1170_min.jpg

listopad 2016 Trekking trzech przełęczy w Rejonie Everestu
Ech, ileż rewelacyjnych miejsc widokowych i ciekawych ścieżek jest w Rejonie Everestu poza głównym szlakiem do bazy Everest Base Camp i na szczyt Kala Pattar! To była moja szósta wizyta w tym regionie ale pierwsza samodzielna, bez grupy. Ruszyliśmy z Lukli, we dwoje, oczywiście bez tragarzy i bez przewodnika, niespiesznie.

Nie można wyświetlić zdjęcia: R-Kucharski_Nepal_2016_11_13_1381_min.jpg
Wędrowaliśmy 20 dni. Przeszliśmy ok. 215 km, pokonaliśmy ponad 11000 m podejść, 3 przełęcze: Kongma (ok. 5529 m), Cho (ok. 5368 m) i Rendźo (Renjo La; ok. 5410 m).
Nie można wyświetlić zdjęcia: R-Kucharski_Nepal_2016_11_19_2255_min.jpg
Weszliśmy na kilka szczytów o wysokości powyżej 5000 m, z których najwyższy to Chhukung Ri (ok. 5551 m). Wędrowaliśmy w sumie ponad 88 godzin.

marzec 2016 Wędrówki nepalskie
Przewędrowałem niższą część szlaku prowadzącego pod Everest (Jiri - Lukla - Salleri), a na deser poszedłem na kilka dni do Langtangu.

grudzień 2014 i styczeń 2015 Druga zima w Ladakhu
Coraz śmielej podchodzę do zimy. Coraz bardziej podoba mi się w Ladakhu o tej porze roku! Tym razem w planie miałem przejście przez przełęcze do Zaskaru (Zanskaru) oraz powrót do Leh lodową drogą po zamarzniętej rzece Zaskar (Zanskar) - czyli przejście tak zwanego "Trekkingu Czadar". Ruszyłem 19 grudnia z Lamajuru. Sengge La (ok. 4954 m n.p.m.) puściła, Hanuma La - nie (zobacz więcej o tym), ale do Zaskaru i tak się dostałem. Powrót "Czadarem" ("Chadar Trek") w towarzystwie 20 górali Ladakhijskich w ekspresowym tempie. Na koniec jeszcze krótki trek przez przełęcz Ganda, a na deser cudowny lot nad Ladakhiem. Zdjęcia w moim fotoblogu na tej stronie oraz w w serwisie blogspot.com. Ten sezon utwierdził mnie w przekonaniu, że Ladakh zimą, to znacznie więcej niż tylko "Czadar Trek"!

styczeń 2014 Zima w Ladakhu
W tym roku mija 10 lat od mojej pierwszej wizyty w Ladakhu. Postanowiłem to uczcić i z tej okazji sprawdzić jak Ladakh wygląda zimą. Wędrowałem! Przeszedłem Sham Trek (zwany często latem "Baby Trek" czyli "dziecinny trek") oraz dolinę Markhi. Trochę zdjęć z tych wędrówek jest na moim fotoblogu.

grudzień 2013 Indie: Madhja Pradeś, Maharasztra, Kerala
Wrszecie udało mi się zobaczyć stupę w Sańći (Sanchi) oraz groty Elury (Ellora) i Adźanty (Ajanta). Ponadto odwiedziłem m.in. krater meteorytowy w Lonarze (Maharasztra) i groty w Bhimbetce (Bhimbetka, MP). Święta i Nowy Rok spędziłem w Kerali - moja pierwsz wizyta na południu Indii!

sierpień 2013 Północna Hiszpania
Fragmencik gór Kantabryskich, wybrzeże i wzgórza Asturii, region Bierzo w prowincji León oraz miasto León.

marzec 2013 Indie: Bihar i Uttar Pradeś
Wreszcie udało mi się odwiedzić miejsca związane z życie Buddy oraz wczesnym buddyzmem, o których myślałem od dawna. Bodh Gaja, Kuszinagar (Kushinagar), Radźgir (Rajgir), Nalanda, Patna. Wiele zadumy, refleksji i wzruszeń.

wrzesień 2011 tramping po Maroku

maj 2009 - listopad 2009 Indie, głównie Ladakh
Głównym celem wyprawy były wędrówki górskie w Ladakhu. Wędrowałem głównie samotnie (wszystkie poza jednym trekkingiem). Przeszedłem następujące szlaki:

  • Hemis-Pang (przez Gongmaru La, Zalung Karpo La, Tar La);
  • Pang-Padum (przez Morang La, wzdłuż Tsarab Chu);
  • Padum-Stongde (przez Phukthal i przełęcz Stongde);
  • Darcha-Padum (klasyczną drogą);
  • Darcha-Lamayuru (klasyczną drogą);
  • Darcha-Kanji-Lamayuru (przez przełęcze: Pikdong, Kanji, Yokma);
  • Alchi-Alchi przez przełęcze Stakspi, Kungski, Tar, Hibti and Mangyu;
  • Dolina Markhi (ze Spituk do Hemis przez przełęcze Ganda i Gongmaru).
W sumie przeszedłem ponad 1100 km wędrując w sumie przez ponad 70 dni.

sierpień 2008 podróż trampingowa po Szwecji i Norwegii

wrzesień 2007 podróż trampingowa po Iranie

sierpień 2007 rejs ze Szkocji na Islandię
Rejs odbył się na polskim, 9-cio osobowym jachcie typu J-80: SY Syrenka. Pełniłem funkcję III-oficera.

styczeń 2007 rejs po morzu Śródziemnym
Rejs na Pogorii pod hasłem "Nie widzę przeszkód", w którym połowa załogi składała się z osób niewidzących lub słabo widzących. Inicjatorami wyprawy byli uczestnicy jednej z edycji programu Zobaczyć Morze.

kwiecień 2004 - maj 2005 samotna podróż lądowa do Indii
Podróż z Europy przez Turcję, Iran, Pakistan do Indii, krótki pobyt w Nepalu i powrót głównie lądem, przez Pakistan i Iran. Najważniejsze podczas tej wyprawy były:

  • samotne wędrówki górskie w Iranie, zwiedzanie Iranu (w sumie 6 tygodni);
  • samotne wędrówki po górach Ladakhu (2½ miesiąca);
  • pobyt w McLeodGanj (Dharamsala) i praca ochotnicza na rzecz uchodźców tybetańskich (5 miesięcy).

sierpień 2003 rowerowa podróż po Wyspach Alandzkich

kwiecień - wrzesień 2000 podróż lądowa do Indii i Nepalu
Podobnie jak w późniejszej podróży, przejechałem przez Iran, Pakistan do Indii. Dalej podróżowałem samotnie, spędzając m.in. 6 tygodni w Nepalu (samotny trekking wokół Annapurny) i miesiąc w Pakistanie (samotne wędrówki w Karakorum), a następnie lądem, przez Iran i Turcję wróciłem do kraju.