sam o sobie

Dodane przez Radek - pon., 06/04/2018 - 19:34

Od 2000 roku regularnie jeżdżę do Azji Południowej. Napisałem dwa przewodniki trekkingowe po Himalajach. Pracuję jako lider na trekkingowych wyprawach górskich, pilot wycieczek objazdowych, trampingów i wycieczek przyrodniczych.

Z wykształcenia jestem geografem, z zamiłowania podróżnikiem i fotografem. Uwielbiam wędrować.

Przez lata, do roku 2009, zawodowo zajmowałem się mapami cyfrowymi. Okresy dość intensywnej pracy w biurze przeplatałem z wielomiesięcznymi podróżami. Uporczywie wracałem do Indii i Nepalu, do których dwukrotnie dotarłem drogą lądową. Sporo wędrowałem po Himalajach Nepalu i Indii, Karakorum, górach Iranu oraz Skandynawii; trochę żeglowałem.

Podróże, które odbyłem nie nasyciły mnie. Wciąż marzę i planuję kolejne. Ciągnie mnie zarówno w miejsca dość dobrze mi znane, jak i te, w których nigdy jeszcze nie byłem. Jedna podróż jest inspiracją do kolejnej.

Z podróży bierze się wiedza i doświadczenie. Wiedza o regionie i jego mieszkańcach, ale i wiedza o samym sobie. Z niej z kolei oraz z doświadczenia sytuacji niecodziennych, nowych, które są stałymi elementami podróży, biorą się umiejętności.

Mam chęć dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniami i umiejętnościami zdobytymi w czasie podróży. Od 2010 roku robię to pracując jako pilot wycieczek – czyli, innymi słowy: lider podróży i przewodnik. Pomagam innym odkrywać miejsca i społeczności, które mnie zafascynowały i nie przestają interesować i inspirować.

Przede wszystkim prowadzę trekkingi w Himalajach. Wśród, regionów, w które jeżdżę, Ladakh – położony w północno-zachodnich Indiach – zajmuje szczególne miejsce. Wracam do niego chyba najchętniej, a część wyjazdów, które tu prowadzę odbywa się wedle moich autorskich pomysłów. Oprócz tego jeżdżę sporo w Himalaje Nepalu, w ostatnich latach wielokrotnie pod Everest.

Sporo poprowadziłem też wyjazdów trampingowych do Indii i Nepalu. Na takich wyjazdach podróżujemy lokalnymi środkami transportu, sporo spacerujemy; staramy się nie tylko podglądać lokalnych mieszkańców i ich życie, ale przede wszystkim spotykać się z nimi; próbujemy oglądać świat z bliska, poznawać go wszystkimi zmysłami i poznawać różne jego aspekty. Oczywiście oglądamy również zabytki – te najsłynniejsze, ale staram się wyszukiwać również te mniej znane, nie mniej interesujące.

W Europie najchętniej wracam do Skandynawii. Bywam regularnie w Norwegii, która była celem mojego pierwszego, dość poważnego, samotnego wyjazdu trekkingowego, wiele lat temu. Wielokrotnie byłem na Islandii, gdzie przez 6 kolejnych lat prowadziłem przyrodnicze wycieczki objazdowe. Ta wyspa fascynuje mnie z wielu powodów!

Pisanie jest dla mnie ważne od bardzo dawna. Na studiach współtworzyłem Magazyn geograficzno-podróżniczy GEOZETA, który przez pewien czas dostępny był w całej Polsce jako nieregularnik ukazujący się 3-4 razy w roku. W 2012 roku udało mi się zrealizować marzenie wydania przewodnika po Ladakhu, który ukazał się nakładem Cicerone Press, w Anglii. Niebawem (koniec 2018), nakładem tego samego wydawnictwa, ukaże się mój przewodnik trekkingowy po Rejonie Everestu.

Czasami mówię, że jestem szczęściarzem, który wykonuje dwa najfajniejsze zawody na świecie!

Warszawa, czerwiec 2018