W tym roku (2019) jadę jeszcze dwa razy na trekking pod Everestem. Oba wyjazdy organizuje Exploruj. Wyjazd listopadowy przygotowałem, pod wpływem eksploracji Rejonu Everestu, ktore prowadziłem, przygotowując mój przewodnik "Everest: A Trekker's Guide", wydany przez Cicerone pod koniec ub.r.
Poniżej są dwa zdjęcia Everestu. Oba zostały zrobione podczas naszych jesienny trekkingów. Na jednym z nich jest klasyczny widok ze szczytu Kala Patthar (5645m), który jest naszym głównym celem podczas wyjazdu październikowego – "Everest Base Camp". Widać główny szczyt Everestu, Wierzchołek Południowy, Przełęcz Południową, a także Lhotse i Nuptse.
Drugie zdjęcie zostało zrobione o brzasku z Gokyo Ri (5357m), na naszym wyjeździe "Gokyo Ri i Rendźo La — Podniebnym szlakiem Himalajów", na który jedziemy w listopadzie. Na tym zdjęciu widać na nim m.in. Everest, Lhotse i Makalu.
Po Himalajach Nepalu pierwszy raz wędrowałem podczas lądowej podróży, którą odbyłem 19 lat temu. Od 2010 r. jeżdżę tam również z grupami turystycznymi. Pod Everestem bywam zwykle 2 lub 3 razy w roku, nieprzerwanie od 2014 (tylko w 2015, kiedy było trzęsienie ziemi, pod Everestem byłem tylko wiosną). Z pracuję od 2013 roku, a jedną z podstaw naszej współpracy jest podobne, poważne i odpowiedzialne podejście do bezpieczeństwa na trekkingach.
Widok na Everest z Kala Patthar
Kala Patthar — szczyt trekkingowy położony wysoko nad bazą Everest Base Camp (EBC). Widać stąd szczyt Everestu wraz z Wierzchołkiem Południowym, Przełęczą Południową oraz fragmencik Lhotse. Everest Base Trek, Solukhumbu, Nepal. Fot. Radek Kucharski.
Bezpośredni link do tego zdjęcia.
Widok z Gokyo Ri o brzasku. Trzy chmury wskazują trzy ośmiotysięczniki – od lewej: Mount Everest, Lhotse, Makalu.
Rejon Everestu, Nepal.
Bezpośredni link do tego zdjęcia.